Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook
 
Späť

Historické centrum Bardejova

(1451 hlasov)

dekoračný obrázok Historické centrum Bardejova - MPG (16,4 MB) 
formát na stiahnutie pre nekomerčné účely

Bardejov patrí k najkrajším mestám na Slovensku.

Najstaršia písomná správa o meste pochádza z roku 1241. V roku 1376 ho kráľ Ľudovít I. povýšil na slobodné kráľovské mesto.

Pôvodne slovanskú osadu založenú na obchodnej ceste do Poľska v 13. a 14. storočí dosídlili nemeckí kolonisti zo Sliezska. V okolí mesta nemeckí osadníci ťažili striebro a zlato.

Na prelome 14. a 15. storočia vyniesla mesto na vrchol slávy a bohatstva obratnosť bardejovských kupcov a rozvoj remeselnej výroby. Bezpečnosť obchodu, remesiel a nezávislosť mesta zaručovalo mestské opevnenie nedobytnými bránami, mohutnými baštami a vodnými priekopami.

Pevnostný systém Bardejova patril v stredoveku k najdokonalejším mestským opevneniam. Z pôvodných 23 bášt sa zachovalo 11 a 9 bolo dodatočne obnovených. Zo štyroch vstupných  brán opevnenia ostali dve.

Osobitnú pozornosť upúta obdĺžnikové námestie lemované z troch strán zreštaurovanými meštianskymi domami s typickými vysokými štítmi (obrázok 1).

Obrázok 1 - Historické centrum Bardejova

 

Uprostred námestia sa nachádza renesančná mestská radnica zo 16. storočia a severnú stranu uzatvára gotická Bazilika minor sv. Egídia zo 14. storočia (obrázok 2).

Obrázok 2 - námestie Bardejova - renesančná radnica (pohľad na výšku) Obrázok 2 - námestie Bardejova - renesančná radnica

Bazilika z architektonického hľadiska patrí medzi najvýznamnejšie národné pamiatky na Slovensku. Jej 11 gotických krídlových oltárov s tabuľkovými maľbami patrí k európskym unikátom (obrázok 3).

Obrázok 3 - Bazilika- oltár s tabuľkovými maľbami

V roku 1986 bola Bardejovu za záchranu pamiatok udelená Európska cena - Zlatá medaila ICOMOS a v roku 2000 sa mesto ocitlo na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

(z publikácie Sedem divov Prešovského samosprávneho kraja) 

Vydal: Prešovský samosprávny kraj,  Text: Ing. D. Guziová, Autori fotografií: (1 - 3) Ing. D. Guzi, (2) -  M. Tribus.

Publikované: 15.06.2010 / Aktualizované: 20.07.2011 HoreTlačiť