Predseda M. Majerský a poslanci PSK na návšteve u arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka

Arcibiskup hosťom ukázal relikvie i kryptu

Úrad PSK

Na pôde Arcibiskupského úradu v Prešove sa vo štvrtok 11. apríla stretli vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským a poslancami krajského zastupiteľstva. Stretnutie inicioval prešovský arcibiskup, ktorý týmto krokom chcel poďakovať za doterajšiu vzájomnú spoluprácu s vedením kraja a poslancami PSK, ako aj ich predchodcami na týchto postoch.

Program hostí tvorila prehliadka jednej z dominánt mesta Prešov – Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa, kde sa mohli prítomní z úst arcibiskupa metropolitu Jána dozvedieť históriu chrámu, obzrieť si relikvie blažených hieromučeníkov biskupov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka, spoznať históriu Turínskeho plátna, ktorej verná kópia je od roku 2003 uložená v katedrále a taktiež mohli si prezrieť kryptu, v ktorej sú pochovaní viacerí prešovskí biskupi a kanoníci.

Stretnutie pokračovalo v hlavnej aule Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. Okrem prezentácie samotnej fakulty boli predstavené i pastoračné centrá a dve najvýznamnejšie pútnické miesta v rámci Prešovskej archieparchie – Litmanová a Ľutina, kde je pripravovaná výstavba Pútnického domu sv. Jána Pavla II.

Arcibiskup metropolita Ján vyjadril úprimnú radosť z tohto stretnutia a zdôraznil dôležitú úlohu a poslanie oboch inštitúcií, ktorou je starostlivosť  o ľudí. Vyjadril nádej, že kooperáciou cirkvi a samosprávneho kraja môže plynúť mnoho dobra nielen materiálneho, ale aj duchovného pre ľudí žijúcich na tomto území. Rovnaké presvedčenie potvrdil vo svojom poďakovaní aj predseda PSK Milan Majerský, ktorý ocenil vzájomne osožnú a dobrú spoluprácu a uistil vladyku, že kraj bude na rozvoji vzájomného partnerstva naďalej intenzívne pracovať  s dôrazom na duchovné obohatenie i spoločné projekty.

Publikované: 08.01.2019 / Aktualizované: 14.05.2019 HoreTlačiť