Festival architektúry a dizajnu 2020

Festival architektúry a dizajnu 2020 v Prešove bude oslavou 70. výročia vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie

Kultúra

5. ročník Festivalu architektúry a dizajnu v Prešove bude spájať históriu so súčasnosťou. Prešovčania sa opäť môžu tešiť na prezentáciu množstva nápadov a inšpirácií v oblasti bývania a dizajnu, ale aj na zaujímavé doplnkové aktivity a sprievodný program.

Prešovský festival architektúry a dizajnu 2020 začne slávnostným otvorením 23. septembra 2020 o 16:00 na Hlavnej ulici pri zastávke MHD. Bohatý program potrvá až do 25.9.2020. Tento rok sa bude niesť v znamení hesla „Kvalitnú prítomnosť nemôžeme budovať bez poznania minulosti.“ FEAD už po piatykrát spojí výtvarné umenie a architektúru za účasti zaujímavých hostí s cieľom spoločne hľadať inšpirácie a prinášať nové impulzy. „Festival architektúry a dizajnu sa v Prešove stal symbolom kreativity a nových trendov. Tento ročník je výnimočný tým, že spája krásy prešovských pamiatok s novými nápadmi modernej architektúry. Teší ma, že aj takouto formou Prešovčanom prinášame nový pohľad na kultúrne dedičstvo nášho mesta,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Festival architektúry a dizajnu 2020 je spojený aj s okrúhlym 70. výročím vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie. Tejto významnej udalosti bude venovaná konferencia v priestoroch Krajského pamiatkového úradu v Prešove spolu s panelovou výstavou.

Počas troch festivalových dní nebudú chýbať výstavy, prezentácia investičných zámerov mesta Prešov, či prezentácie výnimočných architektonických diel. Na pešej zóne nájdete trhy s handmade výrobkami, výtvory z dielní umeleckých škôl a budete si môcť vyskúšať prezentácie na 3D okuliaroch. „Aj vďaka takýmto prvkom bude tohtoročný FEAD trochu iný a prinesie ešte viac noviniek,“ uviedol organizátor festivalu Peter Marcinko.

Pred budovou Šarišskej galérie si budete môcť na veľkoplošnej obrazovke pozrieť zaujímavosti zo sveta architektúry a dizajnu. Pre verejnosť a žiakov sú pripravené komentované prehliadky architektonických skvostov v centre mesta.

Okrem toho uvidíte súbor filmov o výnimočných architektonických dielach na Slovensku, ktoré získali prestížne ceny, a to Cenu Dušana Jurkoviča a cenu za architektúru CE-ZA-AR .

Žiakov, ktorí sa vlani zapojili do súťaže „Tvorivé hľadanie„ čaká prekvapenie v podobe tričiek s motívmi ocenených diel z minulého ročníka. Zároveň bude vyhlásená nová súťaž pre mladých prešovských kreatívcov.

V OC Eperia vo foyeri na prízemí bude pre Vás pripravená výstava na tému Prešov v dobových fotografiách, ktorá potrvá od 23.9.2020 do 10.10.2020.

Počas celého festivalu budú platiť bezpečnostné opatrenia súvisiace s prevenciou pred šírením ochorenia COVID-19. Všetkých návštevníkov preto žiadame, aby pri návšteve sprievodných podujatí dodržiavali pokyny usporiadateľov.

Na stiahnutie

Program Festivalu architektúry a dizajnu 2020

Odbor kultúry

Sekretariát: 051 / 70 81 752