PSK opraví viacero mostov

Do opráv investuje asi deväť miliónov eur

Doprava

Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje zrekonštruovať v najbližšom období viacero mostov. Do opráv investuje približne šesť miliónov eur z vlastných zdrojov na opravu 25 mostov. Ďalšie tri milióny eur použije z európskych zdrojov na rekonštrukciu 16 mostných objektov.

Župa plánuje zrekonštruovať most v obci Fričkovce a Ďurďoš, tiež most cez Močidlový potok na konci obce Hudcovce, most cez potok v obci Abrahámovce, ale aj most vo Vyšných Repášoch. Takisto plánuje zrekonštruovať most cez potok Malá Svinka v obci Jarovnice, most cez železničnú trať v úseku Svit – Štrba, most v obci Torysa, most za obcou Ruská Volová, ale tiež most cez potok Vesné v obci Šarišské Jastrabie. Pri týchto rekonštrukciách pritom ráta s investíciou 2,5 milióna eur.

Samospráva tiež chce zrekonštruovať most cez potok Hrabovec pred obcou Raslavice, most cez potok Ľubotinka v obci Vislanka, most v Starej Ľubovni i most za obcou Príslop. Ďalej opraví most cez potok s názvom Ruský Potok za odbočkou na obec Ruský potok pred obcou Ulič, tiež zrekonštruuje most cez Tvarožiansky potok za obcou Vrbov a most cez Horný potok v tej istej obci.

Rekonštrukcia čaká aj most cez potok Kremeň v obci Osturňa, most v obci Okrúhle, most pred obcou Batizovce, vo Veľkej Frankovej, v Osikove, v Poprade, tiež most na úseku Poprad – Veľký Slavkov a most cez Richvaldský potok v obci Richvald. Pri týchto rekonštrukciách počíta kraj s celkovým rozpočtovým nákladom vo výške 3,42 milióna eur.

PSK tak preinvestuje v najbližšom období približne deväť miliónov eur, a to vrátane kapitálových výdavkov zo svojho rozpočtu a financií zo zdrojov EÚ. Okrem toho má na opravu mostov Správa a údržba ciest PSK vyčlenených viac ako 500-tisíc eur z bežných prostriedkov.  Rozsah opráv však bude stanovený po bežných, resp. hlavných prehliadkach.

V Prešove 10. mája 2021

Lea Heilová

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie