Kraj cez víkend zaočkoval ďalších viac ako 6 tisíc ľudí

Počas sviatkov bude očkovanie prerušené

Zdravotníctvo

Prešovský samosprávny kraj počas uplynulého víkendu zabezpečil očkovanie vo všetkých svojich troch veľkokapacitných očkovacích centrách - v Prešove, Humennom a Poprade. Celkovo bolo zaočkovaných 6008 ľudí.

Konkrétne v Prešove  počas dvoch dní v sobotu a nedeľu bolo zaočkovaných 3864 ľudí, v Humennom v sobotu to bolo 1099 a v Poprade ten istý deň 1045 ľudí.   Nad rámec kalkulovaných vakcín a vďaka efektívnemu využitiu očkovacej dávky v zmysle predpisov sa z celkového počtu podarilo zaočkovať 858 ľudí.

Aj tentoraz bol pre registrovaných cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) rozhodujúci vek. Prioritne očkovanie AstraZenecou bolo otvorené pre skupiny s vekom najmenej 55 rokov do 69 rokov. V zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva (96/2021 Z.z.) boli však medzi oprávnenými skupinami aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá  alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania. Kraj pritom opäť využil možnosť očkovania náhradníkov a zapojil vlastný registračný systém na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom, ktorí sú definovaní v prílohe vyhlášky.

Samotný proces vakcinácie obyvateľov prebiehal takmer plynulo. Opäť sa ale vyskytli menšie problémy pri registrácii NCZI, ktoré súviseli s objednávacím systémom a rozdielnym typom vakcín pri prvej a druhej dávke. Na chyby v databázach kraj opätovne upozornil ministerstvo zdravotníctva a NZCI, išlo však už iba o jednotlivé prípady.

V už fungujúcich veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) PSK bude očkovanie počas veľkonočných sviatkov  budúci víkend prerušené. Najbližšie kraj bude očkovať v centrách v Prešove, Humennom a Poprade počas víkendu 10.  a 11. apríla. Zároveň  sa PSK intenzívne pripravuje na otvorenie ďalších centier. Predbežne od 13. apríla by malo fungovať nové VKOC  v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove. Otvorenie týchto centier však bude závisieť aj od dodávky vakcín od ministerstva zdravotníctva.

Prešovský samosprávny kraj doposiaľ vo všetkých veľkokapacitných očkovacích centrách počas 9-ich vakcinačných dní zaočkoval 26 580 ľudí.

V Prešove 29. marca 2021

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK