PSK vo svojich centrách dosiaľ zaočkoval 34 127 ľudí

Uplynulý víkend sa kapacita VKOC Prešov nenaplnila na 100%

Prešovský samosprávny kraj  pokračoval po veľkonočnej prestávke v očkovaní vo svojich troch veľkokapacitných očkovacích centrách. Kým v Poprade a Humennom sa počas oboch víkendových dní  podarilo naplniť pôvodne plánovanú kapacitu, v Prešove v nedeľu 11. apríla záujemcovia o očkovanie chýbali.

Prešovský samosprávny kraj pre uplynulý víkend (10. a 11. apríla) mal pre všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá (VKOC)  zakontrahovaných spolu 8-tisíc vakcín AstraZeneca, na sobotu a nedeľu po 2-tisíc vakcín pre VKOC v Prešove a po 1-tisíc vakcín pre VKOC Humenné a Poprad (taktiež na sobotu a nedeľu).

Po piatich plne vyťažených víkendoch v centrách kraja sa ale po prvý-krát počas veľkokapacitného očkovania počty v krajských VKOC nepodarilo naplniť. Zaregistrovalo sa totiž menej ľudí ako bola celková kapacita a zaočkovať sa prišlo napokon 7457 záujemcov.

Bezproblémovo sa naplnila kapacita v Poprade, kde bolo počas víkendu zavakcinovaných 2174 ľudí. Podobná situácia bola aj v Humennom, kde vakcínu dostalo 2053 záujemcov. Takmer plnú kapacitu dosiahlo v sobotu aj VKOC v Prešove, kde bolo zaočkovaných 1925 ľudí. Problémy s naplnenosťou sa tu vyskytli v nedeľu 11. apríla, kde z 2000 voľných miest sa na očkovanie prihlásilo 1395 ľudí.

Aj tentoraz bolo očkovanie AstraZenecou prioritne otvorené pre vekové skupiny 50 až 59 rokov v zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Medzi oprávnenými skupinami však mohli byť aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania.

Kraj pritom opäť využil možnosť očkovania náhradníkov prostredníctvom vlastného registračného systému na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom, ktorí sú definovaní v prílohe vyhlášky (96/2021 Z.z.).

Po intervencii kraja a nenapĺňaní kapacít vo VKOC v Prešove a Humennom v sobotu 10. apríla ministerstvo zdravotníctva  znížilo vekovú hranicu a otvorilo okno aj  pre 45+, do ktorého sa dalo prihlásiť cez registračný systém www.korona.gov.sk.

Prešovský samosprávny kraj doposiaľ za jedenásť vakcinačných dní zaočkoval vo svojich centrách celkovo 34 127 ľudí.

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK