Petícia

Chudík: "Odmietame takýto prístup ministerských úradníkov!"

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa 18. júla začali zbierať podpisy pod petíciu za zachovanie súčasného železničného grafikonu. „Regionálna samospráva zásadne nesúhlasí s návrhom nového grafikonu, ktorý počíta so zrušením viacerých spojov na území kraja a jediného rýchlika na trase Prešov – Bratislava, uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Podľa župana by nový grafikon nepriaznivo zasiahol do verejnej dopravy v Prešovskom kraji a chýbajúce spoje by bolo ťažké nahradiť autobusovými. Negatívny dosah by mala eliminácia trate Stará Ľubovňa – Plaveč a Kežmarok – Stará Ľubovňa.

Žiadna pripomienka samosprávneho kraja k novému návrhu totiž nebola akceptovaná. Preto kraj podnikol ďalšie kroky. Jedným z nich je aj petícia, ktorú ako prví podpísali Peter Chudík, primátor Prešova Pavel Hagyari a občiansky aktivista Jozef Róbert Šmigalla.

Predseda PSK zdôraznil, že samospráva nemôže súhlasiť s návrhom grafikonu, ktorý presadzuje generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jiří Kubáček. „Rozhodol sa od stola v Bratislave s dôvodom, že je to neefektívne. S takýmto spôsobom nemôžeme súhlasiť a výrazne protestujeme a urobíme z našej pozície všetko preto, aby bol zachovaný terajší grafikon. samosprávny kraj, žiaľ, nemá inú možnosť ako nahlas povedať v tejto veci „nie“. Odmietame takýto prístup ministerských úradníkov,“ povedal predseda PSK. Pripomenul, že takéto zmeny sa majú udiať v čase, kedy prebiehajú medzivládne rokovania o železničnom prepojení Slovenska a Poľska na trase Košice – Plaveč – Muzsyna – Krakow. Župan je presvedčený, že ďalšie rokovania a petícia pomôžu zachovať súčasný stav a verí, že minister dopravy Ján Počiatek rozhodne inak.

Podľa Jozefa Šmigallu, jedného z iniciátorov petície, návrh grafikonu nekorešponduje ani s programovým vyhlásením vlády, ktorá si dala za cieľ pomáhať zaostalejším regiónom. Desiatky spojov by sa mali rušiť práve na východe republiky. „Podľa nového návrhu grafikonu by sa malo zrušiť celkom 55 spojov a 11 by sa malo zaviesť. V tom nie je zarátaná trať Košice – Zvolen a Tatranské železnice,“ konkretizoval J. Šmigalla.

Primátor mesta Prešov Pavel Hagyari označil návrh na zrušenie priameho spoja medzi Prešovom a hlavným mestom za nekompetentný.

Petičné hárky sú k dispozícii na webovej stránke PSK (www.po-kraj.sk), podpísať ich možno i na Úrade PSK v Prešove, v prešovskom mestskom informačnom centre a prihlásili sa aj ďalšie mestá.

Prešov 18. júla 2012

Veronika Fitzeková

Viac o petícii

Fotogaléria:

Kancelária: č. m. 150, I. posch.

Publikované: 18.07.2012 / Aktualizované: 19.07.2012 HoreTlačiť