Socha Jána Pavla II.

V centre Prešova pribudla socha Jána Pavla II.

V nedeľu 15. júla bola slávnostne odhalená socha Jána Pavla II. v Prešove. Socha stojí na mieste, kadiaľ Ján Pavol II. prechádzal počas svojej návštevy Prešova v roku 1995.

Bronzová socha je vysoká 2,5 metra a váži 500 kilogramov. Jej autorom je košický sochár Peter Beňo. Modliaceho sa pápeža znázornil v typickej pozícii, ako si ho pamätá väčšina ľudí - so sklonenou hlavou, ako kráča chodníkom smerom k ľuďom.

Postava je umiestnená na nízkom asi 15-centimetrovom podstavci. Ten postupne prechádza do bielej dlažby, ktorá sa prelína s historickou kamennou dlažbou námestia.

Socha je inštalovaná v priestore medzi rímskokatolíckym a evanjelickým chrámom, čo zvýrazňuje rozmer pápežovho vnímania spolunažívania vo svete. S myšlienkou postaviť sochu obľúbeného pápeža prišiel biskup Stanislav Stolárik, keď pôsobil na prešovskom dekanáte. Významný podiel na realizácii jeho zámeru má Prešovský samosprávny kraj, ktorý prispel na dielo čiastkou 54 000 €. Zvyšné prostriedky zabezpečila rímskokatolícka cirkev a mesto Prešov poskytlo pozemok na umiestnenie umeleckého diela.

Pápež Ján Pavol II. navštívil krajské sídlo pred 17. rokmi, 2. júla 1995. Počas cesty mestom sa zastavil pri pamätníku obetí Caraffových jatiek, kde dal v roku 1687 spomínaný taliansky generál popraviť 24 evanjelických mešťanostov, aby sa pomodlil.

Odhalením a požehnaním pápežovej sochy v Prešove vyvrcholil Týždeň Jána Pavla II., počas ktorého sa v prešovských kostoloch konali prednášky a besedy venované duchovnému odkazu tejto významnej osobnosti svetových dejín posledných desaťročí.

Prešov 16. júla 2012

Veronika Fitzeková

Fotogaléria:

Kancelária: č. m. 150, I. posch.

Publikované: 16.07.2012 / Aktualizované: 16.07.2012 HoreTlačiť