Unikátny most v Orlove otvorený

V stredu 4. júla bol do užívania slávnostne odovzdaný most Orlov cez rieku Poprad (okres Stará Ľubovňa). Cestári most definitívne otvorili pre automobilovú dopravu, pre peších bol most provizórne sprístupnený od decembra minulého roku. Vynútená 12 km dlhá obchádzková trasa cez obec Plaveč je pre obyvateľov po dvoch rokoch minulosťou.

Most v Orlove vážne poškodili povodne v júni 2010. Prívalová povodňová vlna podmyla pilier starého mosta, čo spôsobilo pokles a následné prelomenie vozovky.

Poškodenie železobetónovej nosnej konštrukcie bolo také rozsiahle, že bola nutná demolácia piliera a dvoch mostných polí. Správa a údržba ciest PSK preto v decembri 2010 starý mostný objekt odstránila, pričom náklady presiahli 380 000 €.

V novom projekte bol z dôvodu bezpečnosti počas povodní navrhnutý jeden oceľový priehradový oblúkový nosník dlhý 60 metrov, ktorý rieku preklenul bez pilierov.

Zhotoviteľ, Inžinierske stavby a. s. Košice, začali rekonštrukciu mosta v júni minulého roku. Oceľová nosná konštrukcia s hmotnosťou 135 ton bola zmontovaná na pravom brehu rieky Poprad a 29. novembra 2011 bola pomocou ťažkého žeriavu DEMAG z Hutných montáží Ostrava osadená na miesto. Celková hmotnosť mosta po dobudovaní ostatných prvkov je 224 ton.

Počas realizácie stavby došlo k dvom väčším technickým zmenám. Na konštrukciu mosta bol osadený vodovod a na základe požiadavky starostu obce bolo na moste doplnené osvetlenie chodníka.

Most Orlov je prvá stavba mosta na území PSK s oceľovou nosnou konštrukciou od prevzatia kompetencií samosprávnym krajom. Z pohľadu zložitosti a technického riešenia ide o výnimočnú stavbu na území kraja.

Celkový stavebný rozpočtový náklad tohto unikátneho diela dosahuje 1,23 mil. € a na jeho financovanie sú použité prostriedky na odstránenie povodňových škôd vyčlenených vládou SR v roku 2010.

Prívalové dažde, zdvihnuté hladiny riek a zosuvy pôdy počas povodní v roku 2010 spôsobili na cestách v správe PSK škody za vyše 22 miliónov eur. V Orlove išlo o najväčšie poškodenie mostnej stavby od roku 2004. Následky povodní bude PSK odstraňovať niekoľko rokov.

Prešov 4. júla 2012

Fotogaléria:

Veronika Fitzeková

Kancelária: č. m. 150, I. posch.

Publikované: 03.07.2012 / Aktualizované: 09.07.2012 HoreTlačiť