Prešovský kraj vyčlenil na prímestskú dopravu ďalších vyše 1,2 milióna eur

PSK podporil vyššie platy pre vodičov autobusov

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj dofinancuje straty v prímestskej doprave a podporí aj navýšenie miezd vodičov. Na tento účel zo svojho rozpočtu vyčlenil viac ako 1 267 000 eur.

Vodiči autobusov prímestskej dopravy v Prešovskom samosprávnom kraji budú lepšie mzdovo ohodnotení. S účinnosťou od 1. apríla do konca roka 2018 sa u štyroch dopravcov zvýši priemerná mesačná mzda vodičov o približne osem percent.

Úprava platov sa týka SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. Po vzájomnej dohode kraja s dopravcami došlo k navýšeniu ekonomicky oprávneného nákladu (EON) o 0,03 eur na kilometer v položke mzdy. Na tento účel samospráva vyčlenila zo svojho rozpočtu 635 tisíc eur. Mesačná mzda vodičov autobusov sa tak zvýši o zhruba 70 eur, priemerne z 871 eur na 941 eur.

Krajská samospráva vyčlenila ďalších vyše 632 tisíc eur na dofinancovanie strát, ktoré vznikli dopravcom v minulom roku za služby poskytované vo vnútroštátnej doprave. Tie súvisia najmä s vyššou cenou nafty.

Náklady autobusových spoločností na zabezpečenie prímestskej dopravy sa vlani vyšplhali k takmer 33 miliónom eur. Kraj na úhradu služieb vo verejnom záujme vynaložil približne 19,5 milióna eur. V minulom roku sa prímestskou autobusovou dopravou prepravilo viac ako 22 miliónov cestujúcich.

V Prešove 5. apríla 2018

Daša Jeleňová