Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Ďalšie cestné projekty prešovskej župy za 3,1 mil. eur

V Prešovskom kraji sa nedávno opravili, resp. vybudovali ďalšie mosty. A to v okrese Sabinov, Levoča aj Poprad. Prešovský samosprávny kraj (PSK) do ich obnovy zainvestoval viac ako 2,6 mil. eur. Vynovené mosty majú Nižný Slavkov, Vyšné Repaše, Spišská Teplica aj Liptovská Teplička. Vybudovala sa tiež nová skládka chemického posypového materiálu pre popradskú oblasť a rozbehli práce na moste v časti Poprad – Stráže. Tieto investičné akcie sú za približne 525-tisíc eur.

Foto: Nový most vo Vyšných Repašoch

Ďalšie mosty v Prešovskom kraji majú nový šat, sú bezpečnejšie a poskytujú komfortnejší prejazd motoristom. Komplexne obnovené (resp. novovybudované) sú štyri mostné objekty, a to v Nižnom Slavkove, Vyšných Repašoch, Spišskej Teplici a Liptovskej Tepličke. Na moste vedúcom ponad Strážsky potok medzi Popradom a Strážami sa aktuálne pracuje. Krajskí cestári z popradského strediska majú tiež novú skládku posypového chemického materiálu. Ide pritom o cestné akcie, ktoré si v okresoch Sabinov, Levoča a Poprad vyžiadali investíciu z rozpočtu PSK vo výške viac ako 3,1 mil. eur.

Foto: Most v Spišskej Teplici

„Náš mostný program je výborne rozbehnutý a vnímame ho ako výnimočne dobrú vec, ktorá má pravidelný prísun investícií či už z rozpočtu PSK aj z európskych programov práve na riešenie rekonštrukcie mostov. Riešime aj cestné telesá v rámci celého kraja, treba si však uvedomiť, že ak nebudeme mať dobré a bezpečné mosty a tie sa nám zrútia, zbytočne zrekonštruujeme vozovky. Kvalitná cestná infraštruktúra je našou prioritou, pretože pre život ľudí v regióne a pri ich presune za povinnosťami je nevyhnutná. Preto som rád, že sme obyvateľom okresov Sabinov, Levoča aj Poprad dali ďalšie vynovené mosty, ktoré im, pevne verím, budú dobre a najmä dlho slúžiť,“ povedal predseda PSK Milan Majerský počas štvrtkových (19.10.) výjazdov do zmienených okresov.

V Nižnom Slavkove (okr. Sabinov) sa ponad potok Kanišov vybudoval nový mostný objekt s premostením 22,55 metra, a to za 1,05 mil. eur. Nahradil pôvodný most z roku 1951. Podobnú situáciu vyriešili cestári Správy a údržby ciest PSK aj vo Vyšných Repašoch  (okr. Levoča), kde most z roku 1961 nahradil nový objekt za 525-tisíc eur.

Foto: Nový most v Nižnom Slavkove

V okrese Poprad ide najnovšie až o štyri projekty cestnej infraštruktúry. Vo finále je rekonštrukcia mosta zo 60. rokov minulého storočia v Liptovskej Tepličke. Stavebné činnosti za 628-tisíc eur pozostávali z odstránenia mostnej konštrukcie, nosníkov, dosky a vybudovania nového mostného príslušenstva, sanácie a úprav spodnej stavby či okolia mosta, ale aj z pokládky asfaltových vrstiev v celkovej dĺžke 0,354 km.

Foto: Opravený most v Liptovskej Tepličke

Rekonštrukciu zahrňujúcou sanáciu pôvodných opôr mosta vrátane rekonštrukcie – výmeny nosnej konštrukcie a priľahlej komunikácie prešiel objekt v Spišskej Teplici, ktorý bol postavený ešte v roku 1966. Prešovská župa do jeho obnovy investovala 431-tisíc eur.

V lete 2023 spustil kraj modernizáciu mosta v časti Poprad-Stráže. Opravou tu konkrétne prechádza objekt vedúci cez Strážsky potok z roku 1971, ktorého stavebnotechnický stav je hodnotený stupňom 5, teda zlý. Trvať by mala 180 dní s predpokladaným ukončením vo februári 2024.

„V rámci mostného programu pripravujeme ročne zhruba 30-35 projektových dokumentácií na mosty.  Prioritizácia poradia, ktoré mosty opravíme, vychádza z kontrol vykonávaných našimi technikmi a ich zaradení do jednotlivých stavebnotechnických stupňov, pričom naliehavosť situácie, životnosť mosta a jeho prevádzková spôsobilosť rozhodujú o tom, či pôjdu tieto mosty do opravy už nasledujúci rok alebo o dva roky. Každopádne máme  momentálne pripravených zhruba 40 projektových dokumentácií na ďalšie mostné objekty v kraji, ktoré plánujeme rekonštruovať,“ doplnil v rámci mostných plánov kraja riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.

Foto: Nová skládka chem. posypového materiálu pre popradské stredisko

A napokon, práve popradské stredisko krajských cestárov má tiež novú skládku soli, resp. chemického posypového materiálu. Stavba s rozmermi 17,8 x 28,8 metra a kapacitou 1 410 ton zhltla bezmála 314-tisíc eur.

V Prešove 20. októbra 2023

Oddelenie komunikácie

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová