Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Odštartoval štvrtý ročník súťaže Zbieraj zelené kilometre

Cestovanie prímestskou autobusovou dopravou nebolo ešte nikdy atraktívnejšie. Za najviac precestovaných zelených kilometrov, chystá prešovská župa pre obyvateľov kraja hodnotné ceny.

Prešovský samosprávny kraj odmení cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave. Už po štvrtýkrát totiž vyhlásil súťaž Zbieraj zelené kilometre, ktorá má motivovať obyvateľov vymeniť auto za prímestskú autobusovú dopravu.

Cestujúci sa môžu do súťaže zapojiť tak, že zaregistrujú svoju dopravnú čipovú kartu (jej identifikačné číslo) prímestskej autobusovej dopravy vydanú dopravcami PSK (SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty) alebo študentskú kartu vydanú školou (napr. ISIC) s menom a priezviskom na www.ubian.sk. Rovnako tak môžu urobiť aj cez mobilnú aplikáciu Ubian. A to až do 31. mája 2024.

Identifikačné číslo karty nájdu cestujúci na cestovnom lístku, ktorý im vydá dopravca pri platení alebo na svojej dopravnej karte. Župa upozorňuje, že do súťaže sa môžu cestujúci zapojiť len so svojou dopravnou kartou. Meno v profile Ubian totiž musí byť totožné s menom držiteľa karty, v opačnom prípade sa zelené kilometre nezaznamenávajú.

Následne stačí, ak zaregistrovanou kartou zaplatia za každý cestovný lístok v prímestskej autobusovej doprave Prešovského samosprávneho kraja. Počas jazdy autobusom tak budú zbierať zelené kilometre, ktoré sa na základe definovaného koeficientu prepočítavajú na ušetrený oxid uhličitý (CO2). Hlavnou myšlienkou je totiž zbierať tzv. zelené kilometre a šetriť životné prostredie. Zelené kilometre môžu cestujúci zbierať až do 31. mája 2024. Avšak, čím skôr svoju kartu zaregistrujú, tým majú väčšiu šancu na výhru.

Kto totiž nazbiera najviac zelených kilometrov u dopravcov Prešovského kraja, získa hodnotné ceny. Hrá sa napríklad o bicykel, elektrickú kolobežku, mobilný telefón či kredit na dopravnú čipovú kartu. PSK vyhlásil súťaž ešte v polovici septembra počas Európskeho týždňa mobility. Celé podmienky súťaže sú zverejnené na webe samosprávy.

V Prešove 4. októbra 2023

Lea Lehotská
Oddelenie komunikácie

FOTO - Plagát súťaže Zbieraj zelené kilometre, súťaž trvá do 31. mája 2024