Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Po zemetrasení je pripravená pomáhať aj krajská samospráva

Prešovský samosprávny kraj (PSK) je pripravený pomôcť zasiahnutým obciam pondelkovým (9.10.) zemetrasením. Župa plánuje vyčleniť zo svojho rozpočtu finančné prostriedky  a obyvateľom kraja podá pomocnú ruku cez Nadáciu PSK pre podporu rodiny. Hľadať bude aj ďalšie možnosti podpory.

„Obce v Prešovskom kraji boli pondelkovým zemetrasením zasiahnuté najviac.  Zemetrasenie za sebou zanechalo nemalú spúšť a pripravilo mnohé rodiny o strechu nad hlavou. Veríme, že štát prijme účinné opatrenia a poskytne kompenzácie, keďže vidíme, že situácia po nešťastí je vo viacerých obciach vážna.  Ako krajská samospráva nechceme stáť bokom, hľadáme možnosti, ako pomôcť obyvateľom v tejto závažnej situácii, v ktorej sa ocitli. Preto sme pripravení pomáhať cez krajskú nadáciu a po krízovom štábe sme navyše rozhodli, že už na najbližšom krajskom zastupiteľstve vyčleníme ďalšiu finančnú pomoc rodinám v núdzi a najviac zasiahnutých zemetrasením,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

FOTO - Poškodený dom v Ďapalovciach (okr. Vranov nad Topľou), Maroš Černý

Ako ďalej doplnil, mnohým obciam boli dnes poskytnuté informácie, ako postupovať pri žiadosti o finančné prostriedky v rámci nadácie. Najviac zasiahnuté obce boli pritom v okrese Vranov nad Topľou, Humenné i Stropkov.

Krajská samospráva má na takéto živelné katastrofy zriadený aj osobitný fond na riešenie krízových situácií, do ktorého sa môžu zapojiť všetky obce v Prešovskom kraji. Doposiaľ využilo túto možnosť len 122 samospráv.

„Chcem apelovať na starostov a primátorov obcí v Prešovskom kraji, aby sa zapojili do krízového fondu, ktorý im dokáže v takýchto nečakaných situáciách veľmi pomôcť. Pritom ich vklad je len 0,10 eur na občana, čo nie je tak vysoká suma,“ doplnil Majerský s tým, že do krízového fondu prispieva aj kraj a aktuálne sa v ňom nachádza viac ako 317-tisíc eur.

Škody na majetku počíta aj župa. A to na budovách svojich organizácií. Doposiaľ eviduje praskliny, trhliny či popadanú omietku v troch kultúrnych zariadeniach. Konkrétne vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a Vihorlatskej knižnici v Humennom, ktoré sú momentálne pre návštevníkov zatvorené a taktiež v Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou. Pondelkové otrasy poškodili najčastejšie steny aj na viacerých školách, a to v okresoch Humennom (6), Snine (1), Sabinove (1) a v Bardejove (1). Následky zemetrasenia menšieho rozsahu evidujú aj v Domove v Poloninách v Novej Sedlici, v Domove sociálnych služieb v Stropkove.

Výška škôd zatiaľ nie je vyčíslená, jej rozsah aktuálne samospráva preveruje.

V Prešove 11. októbra 2023

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie