EurActiv.sk

logo internetového portálu EUROACTIV.sk - Vaša internetová brána do Európy

Novinky EurActiv

Euroactiv.sk je denne aktualizovaný informačný portál o Európskej únii. Vybrali sme pre vás správy týkajúce sa Regionálneho rozvoja. Ďalšie témy si môžete prečítať na stránke EurActiv.sk.

Regionálny rozvoj

• 27.11.2020

Rybníček o novom nastavení eurofondov: Nemá to hlavu ani pätu, všetko sa robí v tlaku a strese

Šéf Únie miest Slovenska kritizuje ministerstvo regionálneho rozvoja za to, ako chce do budúceho programového obdobia nastaviť čerpanie eurofondov v regiónoch. Chýba mu jasná definícia regionálnej politiky a investičných stratégií zo strany štátu. Regionálne eurofondy by sa podľa neho mali čerpať podľa koncepcie, ktorú pripravil rezort dopravy. Nevylučuje, že Trenčín pre jeho kritiku nedostane eurofondy na projekty.

• 27.11.2020

Pôdohospodárska platobná agentúra sa snaží čo najrýchlejšie hodnotiť žiadosti akčných skupín

Miestne akčné skupiny informovali, že nemajú vyplatené žiadne dotácie na projekty a Slovensku preto hrozí prepad 200 miliónov eur z eurofondov. Platobná agentúra sa bráni tým, že predkladané projekty sú často chybné, čo predlžuje proces ich kontroly.

• 26.11.2020

Samosprávy sa učia spolupracovať, aby čo najlepšie využili nové eurofondy

Ministerstvo regionálneho rozvoja samosprávam sľubuje, že o nové eurofondy nebudú musieť súťažiť, ale budú môcť slobodne rozhodovať, ako ich vo svojom území využijú.

• 25.11.2020

Slovensko môže prísť o 200 miliónov určených pre Miestne akčné skupiny

Ani tesne pred koncom programového obdobia nedostali Miestne akčné skupiny na svoje projekty ani euro. Rozvoj územia financovaný z eurodotácií sa podľa nich neuskutočňuje. Hovoria o frustrácii a katastrofe, ktorá môže skončiť finančným kolapsom viacerých akčných skupín.

• 23.11.2020

Ako dostať eurofondy do regiónov

Ako bude vyzerať čerpanie prostriedkov z európskych fondov v slovenských regiónoch? Poučí sa Slovensko z chýb v súčasnom programovom období? Koľko a na aké projekty budú mať regióny k dispozícii peňazí na nasledujúcich sedem rokov? Jednoduchšie, efektívnejšie a bližšie k...

• 23.11.2020

Diskusia | Ako dostať eurofondy do územia

Ústredným bodom diskusie venovanej využitiu eurofondov novom programovom období je otázka, ako do prerozdeľovania a čerpania eurofondov zapojiť samosprávy. Ich zástupcovia dostali na základe januárového memoranda od vlády prísľub, že budú mať väčšie možnosti rozhodovať o využití peňazí v území.

• 20.11.2020

Ministerstvá a kraje ostro kritizujú Remišovej návrh novej architektúry eurofondov

Samosprávne kraje a rezorty zdravotníctva a kultúry sú nespokojné s návrhom ministerstva regionálneho rozvoja, podľa ktorého by v budúcom programovom období mali byť vylúčené z riadenia eurofondov. Argumenty Remišovej rezortu pre tento krok považujú za účelové a povrchné.

• 19.11.2020

Primátori Varšavy a Budapešti kritizujú svoje vlády za veto rozpočtu Únie

Je to nepochopiteľné, hovorí primátor Varšavy Trzaskowski o poľskom postoji. Primátor Budapešti Karácsony navrhuje presmerovať zdroje priamo samosprávam. Európsky výbor regiónov vyzýva na prekonanie maďarsko-poľského veta rozpočtu a plánu obnovy.

• 18.11.2020

Europarlament a Rada EÚ sa dohodli na nástroji REACT-EÚ

Vyjednávači nemeckého predsedníctva v Rade EÚ a Európskeho parlamentu (EP) dosiahli v stredu politickú dohodu o mimoriadnej legislatívnej iniciatíve s názvom REACT-EU. Nástroj uvoľní 47,5 miliardy eur z eurofondov pre členské štáty a regióny EÚ, ktoré boli najviac postihnuté koronakrízou.

• 13.11.2020

Zelené projekty slovenských samospráv (INFOGRAFIKA)

Košický samosprávny kraj, mesto Prešov a Bratislavský samosprávny kraj ukazujú na európskej mape svoje „zelené projekty“.

Ďalšie témy si môžete prečítať na stránke EurActiv.sk.

Publikované: 14.03.2013 / Aktualizované: 31.05.2018 HoreTlačiť