Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Medzinárodná konferencia o vode

Najväčší záujem o geotermálne zdroje

Slovenskí a francúzski odborníci sa budú zaoberať vodou

Voda, životné prostredie a ekonomika, vklad pre Európu je ústrednou témou slovensko–francúzskej konferencie, ktorá sa 11. júna začne v Horných Pyrenejach. Zúčastňujú sa na nej zástupcovia šiestich samosprávnych krajov, miest, predstavitelia Slovenského vodohospodárskeho podniku i odborníci z Technickej univerzity. Dvojdňová konferencia sa koná 11. a 12. júna vo francúzskom mestečku Saint-Lary- Soulan.

„Je to už desiata konferenciu o decentralizovanej slovensko – francúzskej spolupráci, ktoré sa striedavo konajú u nás a vo Francúzsku. Na Slovensku ich organizujú jednotlivé vyššie územné celky,“ vysvetlil predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík. Prešovský kraj konferenciu zabezpečoval v roku 2006 a tohtoročnú garantuje partner PSK - Generálna rada Horné Pyreneje: „Vďaka tomu bolo možné pripraviť tentoraz stretnutie vo Francúzsku. Náklady hradí francúzska strana.“

V rámci workshopov Voda ako ekonomická veličina a Vládne novely o vode vystúpia slovenskí i francúzski odborníci. „Jednou z vážnych tém, o ktorých sa bude hovoriť, je využívanie geotermálnych zdrojov. Je to veľmi aktuálna tematika, ktorá zaujíma viacero krajov. Francúzski partneri majú bohaté skúsenosti, takže očakávame rozsiahlu diskusiu,“ skonštatoval P. Chudík. Odborníci budú hovoriť tiež o potenciáli vody, správe vodných tokov i o protipovodňových opatreniach. V rámci konferencie je naplánovaný aj okrúhly stôl, na ktorom sa zúčastnia najvyšší predstavitelia regiónov, veľvyslanci oboch krajín i zástupcaEurópskej komisie, DG REGIO, jednotka pre Slovensko.

„S Generálnou radou Horné Pyreneje spolupracujeme aktívne už päť rokov. Je to veľmi podnetné, pretože aj keď sa to nezdá, máme veľa spoločného: hory, minerálne pramene i pútnické miesta. Aj konferencia sa koná neďaleko svetoznámeho pútnickeho mesta Lurdy,“ doplnil predseda PSK. Prešovský kraj sa počas výstavy odprezentuje aj výstavou fotografiíDionýza Dugasa a vystúpeniami folklórnej skupiny Hačure z Humenného.

***

Prešov 10. júna 2009

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 10.06.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť