Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Medzinárodné Zamagurské folklórne slávnosti

V Červenom Kláštore sa vystrieda 1000 účinkujúcich

Pod Tromi korunami očakávajú viac ako 10 000 návštevníkov

Počas nadchádzajúceho víkendu sa v Červenom Kláštore uskutočnia Zamagurské folklórne slávnosti (ZFS). Už 33. ročník ZFS sa začne v piatok 19. júna o 14.00 h a záverečný program je pripravený v nedeľu 21. júna popoludní. Tohtoročné Zamagurské folklórne slávnosti majú príchuť medzinárodnosti. Diváci uvidia folklórne súbory (FS) z krajín V4 - FS Kysučan Čadca Slovensko, FS Ipoly Miháhygerge Maďarsko, FS Rosénka Praha Česko, FS Loniowiacy Debno Poľsko a účasť potvrdil aj FS Dapioni Tbilisi Gruzínsko.

Kultúru národnostných menšín bude reprezentovať rómsky hudobný kolektív Bohémiens z Bratislavy s pútavým programom Renesancia Cinky Panny v 21. storočí. Návštevníkov čaká aj vystúpenie profesionálneho kolektívu PUĽS z Prešova s novým programom Očarení pohľadom. Ako zdôrazňuje riaditeľ festivalu Ladislav Havlík, „v rámci medzinárodnej spolupráce PSK a Malopoľského wojvodsta sa predstaví aj súbor Loniowiacy Debno Poľsko. Pre mladých, aj starých rockerov je pripravený piatkový koncert legendy českej hudobnej scény hudobnej skupiny TURBO z Prahy.“

Počas troch dní sa na javisku v amfiteátri Červeného Kláštora vystrieda do 1000 tanečníkov, spevákov, hudobníkov z 18 folklórnych súborov s programom o svadbe, o detských hrách, o priateľstve. Spolu 13 remeselníkov zo Slovenka, Čiech, z Poľska bude počas troch dní predvádzať svoje umenie na trhu remesiel pod názvom Zakliata krása, zaujímavý a atraktívny pre divákov je splav účinkujúcich po Dunajci.

„Zamagurské folklórne slávnosti si našli počas 33 rokov pevné miesto v klenotnici festivalov folklóru na Slovensku. Môžeme s hrdosťou skonštatovať, že z roka na rok má festival stúpajúcu kvalitatívnu úroveň. Som presvedčený, že ak vyjde počasie, tohtoročná návštevnosť prekročí magickú hranicu 10 000 divákov,“ skonštatoval predseda PSK Peter Chudík, ktorý tradične prevzal záštitu nad týmto podujatím. Zamagurské folklórne slávnosti svojou záštitou zastrešil aj predseda NR SR Pavol Paška.

Organizátori, medzi ktorých patrí Prešovský samosprávny kraj, Podtatranské osvetové stredisko Poprad, Obec Červený Kláštor, Mesto Spišská Stará Ves a nezisková organizácia Cyprián Červený Kláštor, podujatie pripravili s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Višegrádskeho fondu V4.

***


Prešov 16. júna 2009

 

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 16.06.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť