Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Najväčšia investícia v histórii skanzenu

Najstarší skanzen na Slovensku ožíva

Chudík: „Som hrdý, čo sa nám tu podarilo!“

V skanzene sú bohoslužby v dvoch kostoloch

V uplynulých dvoch rokoch Prešovský samosprávny kraj (PSK) realizoval v Múzeu ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch najväčšiu investíciu v histórii skanzenu. Z úverových zdrojov Európskej investičnej banky (EIB) preinvestoval v skanzene takmer 680 000 eur (20,14 mil. Sk). V rámci projektu sa uskutočnila komplexná obnova múzea ľudovej architektúry. Boli naťahané nové elektrické rozvody, postavené nové sociálne zariadenia, na viacerých objektoch sú nové strechy a vybudované nové chodníky. „Vďaka investícii sme presunuli tri objekty, takže sú lepšie prístupné pre návštevníkov. Tieto skvosty nikto nevidel, pretože boli nevhodne umiestnené. Medzi presunutými budovami je aj malá zvonička z Janoviec, či pravoslávny chrám zo Zboja. Ožíva to tu, po presunutí sa v pravoslávnom chráme začali slúžiť bohoslužby,“ neskrýval pri prehliadke radosť predseda PSK Peter Chudík. V tomto roku realizuje PSK v skanzene ďalšiu investíciu vo výške 102 900 € (3,1 mil. Sk) – tentoraz už z vlastných zdrojov. Ide o premiestnenie domu z Richvaldu.

„Od roku 2005 získal skanzen úplne novú tvár. Som hrdý na to, čo sa nám podarilo. Bardejovské kúpele patria medzi perly Prešovského kraja. Turistom zo Slovenska, ale i zahraničia môžeme ukázať kus našej histórie," skonštatoval P. Chudík v rámci počas výjazdového dňa v okrese Bardejov.

Podľa jeho slov by mal teraz kraj venovať pozornosť Rákociho vile. Tá stojí hneď vedľa skanzenu a takisto ju spravuje Šarišské múzeum v Bardejove. Je oprava si však bude vyžadovať opäť riadnu finančnú injekciu - náklady na opravu sú odhadované na 700 000 eur (21 mil. Sk).

Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch bol oficiálne otvorený 1. mája 1965 – ako prvý na Slovensku. Jeho začiatky však siahajú hlbšie, v 30. rokoch minulého storočia bol do Bardejovských Kúpeľov presunutý drevený chrám z Mikulášovej, ktorý sa stal základom budúceho skanzenu.

V súčasnosti sa v skanzene na ploche 1,5 hektára nachádza 28 objektov – obytné zrubové domy, hospodárske stavby, technické i sakrálne stavby, z toho 26 je originálov. Najstarším objektom je zvonička z roku 1706 a chrám zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky z Mikulášovej z roku 1730. Medzi najcennejšie exponáty patrí unikátne vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon z 18. storočia.
V súčasnosti sa v skanzene vykonávajú liturgie až v dvoch chrámoch – gréckokatolíckej cerkvi z Mikulášovej i pravoslávnej cerkvi zo Zboja.

***

Prešov 31. júla 2009

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

 

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 31.07.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť