Študentky v Bruseli

Sninské gymnazistky zaujali politikov v Bruseli

Skvelú prácu v podobe propagácie svojej školy a regiónu odviedli v Bruseli Dominika Galandová a Dominika Zgaburová, študentky Gymnázia v Snine. Spolu so svojou učiteľkou Andreou Čopíkovou sa tam dostali ako víťazky súťaže pre študentov stredných škôl, organizovanej politickou frakciou Únia pre Európu národov – Európska aliancia (ÚEN-EA) vo Výbore regiónov EU, kde ako člen pôsobí aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Tretiačky sninského gymnázia živým komentárom i pútavou prezentáciou zaujali prítomných politikov, ale aj študentov z iných škôl. Dokonca ako jediným sa im podarilo rozosmiať vážne sa tváriacich ľudí v sále, keď skvele pripravenú prezentáciu ozvláštnili i fotografiami zo školských akcií. „Ukázali sme im našu školu aká naozaj je,“ okomentovala to Dominika Galandová.

V rámci prezentácie tieto študentky predstavili okrem školy aj mesto i región, v ktorom žijú, kde ukázali, aká je naša krajina bohatá na prírodné i kultúrne zaujímavosti. Na oplátku sa dozvedeli mnoho informácií o iných regiónoch Európskej únie. V Bruseli sa totiž prezentovalo trinásť škôl z ôsmich krajín únie – okrem Slovenska aj z Estónska, Talianska, Litvy, Poľska, Rumunska, Veľkej Británie a Írska. „Celé to bolo veľmi zaujímavé, dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí o fungovaní škôl v iných krajinách. Páčila sa nám hlavne prezentácia, akú vytvorili študenti z Írska a z Talianska,“ zhodli sa dievčatá.

Členovia Výboru regiónov študentov zasa oboznámili s fungovaním Európskej komisie a vysvetlili im aj podstatu existencie Výboru regiónov. „Prezentácie boli vynikajúce. Som presvedčená, že študenti, čo sú tu, budú lepšie chápať Európsku úniu,“ okomentovala finálnu časť súťaže členka Výboru regiónov Linda Gillhamová z Veľkej Británie a jej kolega Cathal Crowe z Írska zasa vyjadril nádej, že „mladí ľudia získané zážitky a informácie prenesú do svojich regiónov.“

Gymnazistky mali tiež možnosť okúsiť atmosféru rokovania Výboru regiónov, ktorý mal práve svoje plenárne zasadnutie. Zážitkom bolo aj krátke stretnutie s predsedom Výboru regiónov Lucom Van den Brande, ktoré vyvrcholilo spoločným fotografovaním v rokovacej sále. Vďaka zástupkyni Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli Natálii Tarasovovej sa zasa dostali napríklad do hlavnej rokovacej sály Európskeho parlamentu i do iných priestorov, kde sa inokedy dá dostať len s ťažkosťami. Vďaka organizátorom súťaže študenti počas dvoch dní v Bruseli spoznali aj jeho najzaujímavejšie miesta – úžasnú atmosféru centrálneho námestia, úzke uličky s malými obchodíkmi a reštauráciami, nádheru tamojších chrámov, modernú noblesu obchodnej zóny, či kráľovský palác.

Cesta do Bruselu bola pre študentky aj preverením ich jazykových schopnosti. I tu sa ukázali vynikajúco pripravené, keď bez problémov v angličtine diskutovali so svojimi rovesníkmi, či členom Výboru regiónov. „Bol to úžasný zážitok. Neľutujeme, že sme sa do súťaže zapojili,“ zhodnotili stručne cestu unavené dievčatá, po prílete na košické letisko. Svoje dojmy z návštevy hlavného mesta Európskej únie budú ešte dlho triediť. Podobne ako pred nimi víťazi minulých ročníkov tejto súťaže z Prešova, Sabinova a Humenného.

Prešov, 19. júna 2009

Veronika Fitzeková

Fotogaléria:

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
tel: 051/7081 135