Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Povodne - škody za 338 000 €

Škody na cestách predbežne 338 000 eur

Najhoršia situácia je v Beloveži

Záplavy postihli oblasti Bardejov, Svidník, Stará Ľubovňa a Prešov

Predbežné škody a náklady na odstraňovanie následkov povodní na cestách II. a III. triedy v Prešovskom kraji dosiahli objem 337 736 €.

Intenzívne nárazové dažde a lokálne prietrže mračien spojené so silným nárazovým vetrom v dňoch 27. až 29. júna spôsobili miestne záplavy a neprejazdnosť ciest v oblastiach Bardejov, Svidník, Prešov a Stará Ľubovňa.

V oblastiach Bardejov a Svidník boli poškodené cesty a mosty III. triedy, v oblastiach Prešov a Stará Ľubovňa boli určité úseky ciest zaplavené zeminou, kamením a rôznymi nečistotami.

Najrozsiahlejšie následky sú v území, ktoré spravuje SÚC PSK, oblasť Bardejov. Táto oblasť bola zasiahnutá najintenzívnejšie. Najviac postihnuté sú katastre obcí Andrejová a Beloveža. Na ceste III/55612 pred Belovežou bol na 80-metrovom úseku odplavený takmer polovičný profil vozovky. Cestári tu škody odhadli na cca 163 000 €. SÚC PSK tu naváža kamene a zabezpečuje prejazdnosť v polovičnom profile, pretože v prípade neprejazdnosti hrozí obyvateľom obchádzka 30 – 40 kilometrov. V oblasti Bardejov boli okrem Beloveže postihnuté obce Andrejová, Richvald, Krivé, Kríže, Becherov, Šarišské Čierne a dva mosty. Celkové škody v oblasti Bardejov sú predbežne vyčíslené na 251 725 €.

V oblasti Svidník boli škody na cestách a mostoch odhadnuté na 74 300 €. Na ceste medzi Vyšným Orlíkom a Kečkovcami je zosunutý svah a krajnica, taktisto v Rakovčíku, Cigli, Dubovej a Nižnom Mirošove. Vozovka a krajnica je poškodená v Hrabovčíku, v obci Roztoky je vyplavená krajnica a zanesená šachta. Dažde podmyli mostnú oporu na ceste III/55723. V areáli SÚC PSK vo Svidníku bola odtrhnutá strecha na prístrešku pre vozidlá.

Škody na cestách a mostoch za oblasť Stará Ľubovňa dosahujú 2 240 €. Cestári odstraňujú následky povodní v Stráňanoch, Jurskom a na ceste Mníšek – Káče. Hraničný priechod Mníšek nad Popradom do Poľska je neprejazdný, pretože na poľskej strane spadol oporný múr.

V oblasti Prešov sa cestári sústreďujú na čistenie ciest a priekop medzi obcami Fulianka – Tulťčík – Demjata a Záhradné – Mošurov. Pomocou mechanizmov odstraňujú 39 spadnutých stromov. Škody v oblasti Prešov dosiahli objem 9 471 €.

***

 

Prešov 2. júla 2009

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@vucpo.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 02.07.2009 / Aktualizované: 10.05.2010 HoreTlačiť