Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Povodňová situácia na cestách

Cestári prioritne riešia mosty a zosuvy

PSK: situácia na cestách je vážna, nie však dramatická

Niekoľkodňové dažde spôsobili škody aj na komunikáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Ako však ubezpečuje riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Vladimír Kozák, „situácia na cestách v prešovskom regióne je vážna, v tomto prípade však nie je dramatická.“

Už „tradične“ voda zaplavila podjazd Soľ – Jastrabie, voda z Popradu odrezala od sveta Medzibrodie, v ostatných obciach bolo však treba hlavne očistiť naplaveniny. V oblasti Tatier zase odstraňovali stromy z vozoviek.
Cestári v Prešovskom kraji v uplynulých dňoch odstraňovali naplavenú zeminu v obciach Ďapalovce, Jastrabie, Jakušovce, Chotča, Livov, Livovská Huta, Lukov... Očistili most na Pustom Poli a v Lackovciach, kde bol most ohrozený. Horšia situácia bola v obci Lesnica, kde došlo k dvom zosuvom pôdy. Hoci cestári komunikáciu sprejazdnili do jedného jazdného pruhu, zosuvy bude potrebné zabezpečiť.

Pracovníci SÚC PSK momentálne intenzívne pracujú na podmytom moste Staškovce na komunikácii 2. triedy II/575 zo Stropkova do Medzilaboriec. „Zvýšená hladina toku podmyla pravú stranu mosta na vtoku i výtoku,“ spresnil V. Kozák. Podľa jeho slov je šťastím, že tento most stojí na pilieroch. Ako dodal, „v záchranných prácach budú cestári pokračovať zajtra.“

Na všetkých postihnutých miestach boli pracovníci SÚC PSK nasadení podľ potrieb, cestári toky a bodové závady monitorujú.

Podľa V. Kozáka je ešte veľmi predčasné hovoriť o výške škôd: „Všetko je ešte stále vlhké a mokré. Až keď voda opadne, po vyčistení a vysušení uvidíme, aký bude dopad na komunikácie a akú sumu dosiahnu škody.“

Prešovský samosprávny kraj spravuje spolu 2 438 kilometrov ciest II. a III. triedy. Kraj postihujú povodne a iné prírodné katastrofy v posledných rokoch pravidelne. Od roku 2004, kedy samosprávny kraj prevzal komunikácie do svojej pôsobnosti, povodňové škody dosiahli takmer 17 miliónov €.

Prešov 18. mája 2010

Veronika Fitzeková

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová