Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Samohybné rýpadlo v akcii

Presne jeden mesiac sa čakalo na využitie

Rýpadlo od správy štátnych hmotných rezerv nasadené po prvýkrát

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja dnes po prvýkrát použila samohybné kráčajúce rýpadlo, ktoré získala od Správy štátnych hmotných rezerv na riešenie mimoriadnych situácií.

Už pri podpise zmluvy 20. apríla bol povedané, že samohybný stroj bude operatívne využitý najmä na protipovodňovú prevenciu pri mostných objektoch. Je umiestnený na Správe a údržbe ciest PSK, oblasť Bardejov, kde býva najväčšia povodňová záťaž, po prvýkrát ho však využili vo svidníckom regióne. Vytrvalé dažde posledných dní totiž poškodili mostný objekt na ceste II. triedy II/575 zo Stropkova do Medzilaboriec za obcou Staškovce. Mostu pomohol fakt, že stojí na pilieroch. Zvýšená hladina toku podmyla pravú stranu mosta na vtoku i výtoku. Cestári dnes intenzívne realizovali záchranné práce, v ktorých budú pokračovať zajtra. Ako však potvrdil riaditeľ SÚC PSK, oblasť Svidník, Jaroslav Humeník, práce idú dobre a už čiastočne upravili koryto rieky.

Štvorkolesové rýpadlo, ktoré má hodnotu takmer 370 000 €, je majetkom štátu. Krajská samospráva ho nevlastní, má ho prenajaté na základe zmluvy o zverení zásob na neurčitú dobu.

Prešovský kraj je jediný, ktorému Správa štátnych hmotných rezerv takýmto spôsobom pomohla. Na základe problémov, ktoré súvisia s teritoriálnou polohou PSK, správa už v minulosti, v rokoch 2007 – 2009, bezodplatne previedla techniku na Správu a údržbu ciest PSK. Išlo o dve frézy na zimnú údržbu ciest a buldozér pre prípad povodní.

Prešovský kraj postihujú povodne a iné prírodné katastrofy v posledných rokoch pravidelne. Od roku 2004, kedy samosprávny kraj prevzal do svojej pôsobnosti cesty II. a III. triedy, povodňové škody dosiahli takmer 17 miliónov €.

***

Prešov 19. mája 2010

Veronika Fitzeková
hovorkyňa PSK

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 20.05.2010 / Aktualizované: 21.05.2010 HoreTlačiť