Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Župan na výjazde v Humennom

Vihorlatská knižnica od októbra v novom šate

Investície do kultúrnych objektov v Humennom dosiahli takmer 50 miliónov korún

V uplynulých dvoch rokoch Prešovský samosprávny kraj (PSK) investoval do Vihorlatskej knižnice v Humennom takmer 531 000 € (16 mil. Sk), pričom 492 200 € bolo určených na rekonštrukciu objektu a zateplenie budovy a 38 556 € na stavebné úpravy v interiéri. Počas augustového pracovného výjazdu v okrese Humenné si predseda PSK Peter Chudík prezrel rekonštruovaný objekt. „Potešila ma informácia dodávateľa, že rekonštrukčné práce budú ukončené skôr - koncom septembra a už od októbra sa budú návštevníci knižnice tešiť novému a kultúrnejšiemu knižnému priestoru,“ povedal P. Chudík. Počas prác sa však na budove ukázali nové stavebné nedostatky, ktoré si vyžiadajú práce navyše a tým ďalšie náklady 25 – 30 000 €. Po presnej špecifikácii týchto prác by poslanci krajského parlamentu mali schváliť úpravu finančných prostriedkov pre skoré dokončenie knižnice - pravdepodobne na svojom najbližšom zasadnutí 8. septembra.

Podľa predsedu PSK sa krajská samospráva bude snažiť získať pre Vihorlatské múzeum finančné prostriedky z Regionálneho operačného programu. Mohli by pokračovať rekonštrukčné práce na fasáde, nádvorí a úprave okolia kaštieľa. Ak by sa to nepodarilo, Peter Chudík dúfa, že „úplné dokončenie Vihorlatského múzea bude prioritou aj pre poslancov ďalšieho volebného obdobia.“

Počas pracovného výjazdu predseda samosprávneho kraja navštívil aj Strednú priemyselnú školu chemickú a potravinársku v Humennom. Na tejto škole už dlhší čas pretrvávajú finančné problémy, ktoré ohrozujú jej existenciu. Dlh k 10. augustu dosiahol takmer 100 000 € (3 mil. Sk), pričom podstatná časť sa týka neuhradenej energie. Peter Chudík potvrdil, že je za zachovanie školy a preto sa počas výjazdu stretol s vedením a Radou školy, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Výsledkom rokovania bol prísľub že „v priebehu budúceho týždňa uhradíme škole 100 000 € na pokrytie dlhu. Očakávam však do dvoch týždňov návrh na celkovú reštrukturalizáciu školy a návrh na zníženie nákladov a zvýšenie príjmov. Verím, že s pomocou PSK škola všetky závažné problémy prekoná a o rok už bude samostatná,“ uzavrel predseda PSK Peter Chudík.

Prešov 10. augusta 2009

Marta Sibalová
tlačové oddelenie PSK

E-mail: hovorca@psk.sk