Deň PSK 2013

Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Námestie mieru č. 2, Prešov

• organizátor: Prešovský samosprávny kraj
  • trvanie: 10:00 - 14:00 h
  • Bezplatný vstup do všetkých expozícií a výstav múzeí a galérií PSK
  • Bezplatný zápis do knižníc a amnestia na pokuty

Program - Deň otvorených dverí na Úrade PSK

• Tréningy a testovanie pamäti
  • 3D prezentácia nálezov z hradu Ľubovňa
  • Sokoliarska skupina sv. Bavonna, Banská Štiavnica
  • Divadelné kostýmy
  • Maľovanie na telo
  • Ukážky remesiel – hrnčiarstvo, tkanie, paličkovanie
  • Výstavy, módna prehliadka, kultúrny program
  • Kaderníčky, kozmetičky, manikérky
  • Fotografie na pamiatku
  • Poskytovanie prvej pomoci, meranie tlaku
  • Hry, súťaže, kvízy a atraktívne ceny

Aktivity počas Dňa PSK v kultúrnych organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK

Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou

• Hanušovce: Prednáškovo hravý deň (prezentácie o symboloch kraja, o archeologických nálezoch z výskumov v kraji a o prírodnom bohatstve kraja, vedomostné súťaže, kreslenie)
  • Vranov (vysunuté pracovisko): Prednáškovo-hravý deň (prezentácie o prírodnom bohatstve kraja, o archeologických nálezoch Vranova, vedomostná súťaž, výtvarné techniky)

Vihorlatské múzeum Humenné

• prednáška na výstave Andrej Smolák - 13. komnata
  • voľný vstup do expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzenu) v Humennom.

Šarišské múzeum Bardejov

• voľný vstup návštevníkom do všetkých expozícií v Bardejove i v Bardejovských Kúpeľoch.

Ľubovnianske múzeum Stará Ľubovňa

• v expozíciách HRAD, SKANZEN - každý návštevník, obyvateľ PSK, dostane pohľadnicu s leteckým záberom na hrad a skanzen grátis.

Múzeum v Kežmarku

• bezplatná prehliadka múzea a všetkých objektov (Expozícia historických vozidiel, Múzeum meštianskej bytovej kultúry a Výstavná sieň na ul. Dr. Alexandra č. 11, kde prebieha výstava s názvom Nezabudnutí, Neanonymní pri príležitosti Dní židovskej kultúry.)

Podtatranské múzeum Poprad

• program s dôrazom na výstavu Kniežacej hrobky z Popradu pod názvom:"Život v dobe tajomného kniežaťa spod Tatier", bude to moderovaná prehliadka výstavy v dobových kostýmoch, spojená s tvorivými dielňami (tkanie náramkov a prezentácia výroby drevených častí nábytku z inventára hrobky).

Múzeum moderného umenia A. Warhola

• sprístupnenie verejnosti výstavy bezplatne /"Písmo ako obraz, písmo v obraze, výstavy zamerané na život a tvorbu Andyho Warhola, výstava Blanky Jakubčikovej "Divná noční přihoda"/
  • premietanie undergroundových filmov od A. Warholu a filmy, ktoré prezentujú tvorbu A. Warholu.

Hvezdáreň a planetárium Prešov

• bezplatný vstup verejnosti na večerný program Mozart.

Vihorlatská hvezdáreň Humenné

• prezentačné podujatia pre verejnosť na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle

Aktivity a podujatia knižniciach PSK

• zápis nových čitateľov zdarma
  • odpustenie pokút za neskoré vrátenie kníh
  • besedy s regionálnymi autormi
  • besedy o histórii regiónu
  • Vítajte v Prešovskom kraji – výstavy, prezentácie

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove

• programová konferencia : Pocta sv. Cyrilovi a Metodovi – predstavenie misie sv. Cyrila a Metoda na území Slovanov, Hlavná 139

Okresná knižnica Dávida Gutgesela V Bardejove

• Deň otvorených dverí
  • výstava členov fotoklubu BARDAF
  • Kľúče od rodného kraja. Potulky po Šariši. Náučné pásmo pre žiakov 5. ročníkov ZŠ

Podtatranská knižnica v Poprade

• vzdelávacie pásmo pre ZŠ - prezentácia PSK :Vitajte v Prešovskom samosprávnom kraji
  • informačná výchova - vyhľadávanie informácii o PSK na internete

Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni

• vyhlásenie 2. ročníka Regionaliády - súťaže o najkrajšiu knihu o regióne Stará Ľubovňa, najkrajšiu knihu regionálneho autora alebo najkrajšiu hudobnú nahrávku, do ktorej sa môžu zapojiť

Vihorlatská knižnica V Humennom

• prezentácia novej knihy regionálnej autorky sci-fi literatúry Lenky Štiblaríkovej - Astrálny pútnik
  • "Poznáte regionálnych autorov?" - výstavka kníh

Podduklianská knižnica vo Svidníku

• Ľudová architektúra východného Slovenska vo fotografii Jána Lazorika – výstava

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou

• "Premeny našich obcí“ - Výstava kníh s regiónu spojená s výkladom histórie jednotlivých obcí
  • "Hrady v povestiach“ - rozprávanie o východoslovenských povestiach a hradoch Čičva a Šariš, spojené s tvorivou dielňou pre žiakov základných škôl
  • prezentácia a propagácia HK na VUC v Prešove počas Dňa PSK
  • "Dávať je viac ako dostávať" - úspešný projekt s finančnou podporou Nadácie Orange - v rámci neho sa budú propagovať aktivity a výrobky seniorov

Vihorlatské osvetové stredisko Humenné

• V spolupráci s EGRI KULTURÁLIS ÉS MUVESZÉTI KOZPONT EGER organizuje vo výstavnej sieni VOS výstavu prác jedného z najvýznamnejších súčasných maďarských umelcov smaltu Kátai Mihályho a prác jeho žiakov z Centra voľného času " FORRÁS " v EGERI pod názvom "SMALTY". Súčasťou výstavy bude tvorivá dielňa s inštruktážou o vývoji a tendenciách techniky smaltu, s praktickou ukážkou pod vedením Kátai Mihályho a jeho žiakov pre výtvarných pedagógov a žiakov mesta a regiónu.

Hornošarišské osvetové stredisko Bardejov

• tvorivé dielne pre deti ZŠ - batika, paličkovaná čipka
  • beseda o štýle obliekania pred rokom 1970 v rámci výstavy "Náš svadobný deň"

Ľubovnianske osvetové stredisko Stará Ľubovňa

• "Všetko pre občana" - beseda o kompetenciách PSK a Obvodného úradu v Starej Ľubovni s Ing. Petrom Sokolom.

Šarišská galéria Prešov

• "Maliarsky workshop na výstave Kamila Jurašeka - Brány vnímania" o 10.00 hod. (určený predovšetkým pre študentov SŠ).

Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov

• návštevníci budú mať možnosť vidieť prípravu hercov, prácu maskérok, vlásenkárok, kostymérok, javiskovej techniky a v rámci tohto "otvoreného dňa v DAD" sa zúčastniť generálkovej skúšky predstavenia "Letný deň"

plagát - Deň PSK 2013

Publikované: 13.02.2014 / Aktualizované: 11.04.2014 HoreTlačiť